نتایج در این بخش نمایش داده می شود

راهنمای صوتی گوگل مپ مخصوص نابینایان و کم بینایان

google-map

گوگل با افزودن راهنمای صوتی مشروح، استفاده از نرم‌افزار گوگل مپ را برای کاربران نابینا و کم‌بینا امکان پذیر می‌کند.

گوگل مپ (Google Maps) به مناسبت فرارسیدن روز جهانی بینایی (مصادف با ۱۸ مهر) قابلیت جدیدی را برای استفاده کاربران نابینا و کم‌بینا معرفی کرده است. این نرم‌افزار از این پس با ارائه راهنمای صوتی مشروح‌ و اعلامیه‌های شفاهی، کار جهت‌یابی را برای افرادی که از محدودیت بینایی رنج می‌برند، ساده‌تر و ایمن‌تر می‌کند.

واکانا سوگیاما از تحلیل‌گران کسب و کار گوگل در این باره می‌گوید: «به عنوان یک زن نابینا که در توکیو زندگی می‌کند، می‌دانم که رفتن به جاهای ناآشنا می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. من می‌توانم به راحتی از سمت در به طرف میز کارم بروم، این مسیری است که به طور منظم طی می‌کنم اما رفتن به یک جای جدید و ناآشنا بدون بهره‌مندی از قدرت بینایی می‌تواند تجربه ترسناکی باشد.»

این قابلیت جدید به افرادی چون سوگیاما کمک می‌کند تا بدانند که آیا در مسیر درستی قرار دارند یا نه و از قبل در مورد پیچ‌های پیش رو به آن‌ها هشدار می‌دهد. گوگل‌مپ از این پس به کاربران کم‌بینا و نابینا نسبت به نزدیک شدن به یک تقاطع بزرگ و خطرناک و یا منحرف شدن از مسیر تعیین شده، اعلام خطر می‌کند.

هفته جاری از این قابلیت جدید در نسخه‌های اندروید و iOS گوگل مپ رونمایی می‌شود. اگرچه این امکان در زمان حاضر تنها به زبان انگلیسی در آمریکا و به زبان ژاپنی در ژاپن در دسترس است، گوگل می‌گوید در نظر دارد تا در آینده پشتیبانی این برنامه را به زبان‌ها و کشورهای بیشتری تعمیم دهد.

این غول فناوری این هفته با رونمایی از طرح دیگری مختص کاربران نابینا یا کم‌بینا، قابلیت توصیف خودکار عکس‌ها را در مرورگر کروم معرفی کرد. در این قابلیت از یادگیری ماشینی برای توصیف یک عکس استفاده می‌شود و این اطلاعات در ادامه از طریق یک صفحه خوان یا نمایشگر بریل به کاربر منتقل می‌شود. از آن‌جایی که حجم زیادی از محتوای آنلاین ماهیت بصری دارد، چنین قابلیتی به کاربرانی که با اختلالات بینایی دست و پنجه نرم می‌کنند، اجازه می‌دهد تا حجم بیشتری از فضای بی‌کران اینترنت را تجربه کنند.