نتایج در این بخش نمایش داده می شود

ممنوعیت واردات به زیرساخت‌های ارتباطی کشور ضربه می زند

حمید توسلی عضو هیات مدیره و کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی می گوید جلوگیری از روند واردات تجهیزات سخت افزار آسیب جدی به زیرساخت های کشور و کسب و کارهای فعال در این حوزه می زند.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، ممنوعیت واردات برخی تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث اعتراض شرکت‌های تامین کننده و فعالان حوزه فناوری شده است.

حمید توسلی عضو کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران می گوید:« وقتی برای ثبت سفارش کالا می روید واردات آن کالا از نظر مقررات بدون مشکل اعلام می شود اما دفتر مقررات صادرات و واردات در تاریخ نهم فروردین ماه نامه ای داده است که کالا نمونه داخلی دارد. یعنی وارد کننده نمی تواند کالا را وارد کند اما نتیجه استعلام واردات آن را تایید می کند.

توسلی ادامه می دهد:«‌ کالای زیرساختی به قدری ارزش افزوده ایجاد می کند که برای کسی جای شک نیست همه ما شاهد هستیم که در شرایطی که بحران کرونا و تعطیلی عمومی بر کشور حاکم شده همین کالاها و زیرساخت فناوری اطلاعات چگونه باعث نجات کشور در شرایط بحران می شود. این زیرساخت فناوری اطلاعات است که موجب شده مردم بتوانند خرید آنلاین انجام بدهند و آموزش بر این بستر ممکن باشد و جلسات کاری به صورت مجازی برگزار شوند.

یکی از مواردی که دارای نمونه داخلی اعلام شده و از واردات آن جلوگیری می شود CPU است. چه کسی است که نداند تولید این قطعه به طور انحصاری در اختیار تنها دو شرکت در تمام دنیاست . ما آرزو داریم و امیدواریم روزی ما هم بتوانیم این کالا را در کشور تولید کنیم اما در شرایط کنونی نمی توانیم. ممکن است که اشتباه هم در این نامه شده باشد اما این اشتباه باید تصحیح شود. سخت افزار یک کالای لوکس نیست بلکه کالایی است که اولویت بالایی دارد و ضروری است امیدورام دولت و وزارت صنایع این موضوع را بیشتر جدی بگیرند.به نظر می رسد هنوز در بخشی از بدنه حاکمیت فناوری اطلاعات و تجهیزات آن یک کالای لوکس شمرده می شود اما تصور کنید اگر با نبود این زیرساخت ها یک روز اینترنت قطع بشود چه بلوایی در کشور می شود.

من فکر می کنم همین الان هم حتی اگر مشکلی در ثبت سفارش های ما وجود نداشته باشد با دردسرهای زیادی مواجه هستیم. مسوولان کشور متوجه این موضوع نیستند که دوماه است که کشورهای چین و تایوان که تولید کننده اصلی قطعات هستند با توقف کار مواجه بوده‌اند و در حال حاضر بدون این نامه ها و بخشنامه ها ما دوماه عقب هستیم و باید بتوانیم این کمبود را جبران کنیم. فراموش نکنیم که تمام دنیا مشتری این تولیدات هستند وبه طور کلی این کمبود وجود دارد. خود بحران کرونا ما را با مشکل مواجه می کند و در تامین نیازهای کشور با مشکل مواجه هستیم اکنون این نامه ها و سنگ اندازی مزید بر علت می شود.

تمام تلاش شرکت های حوزه فناوری اطلاعات این است که بتوانند نیروهای ارزشمند خود را حفظ کنند. افرادی که در این شرکت ها مشغولند انسان های شریف و مستعدی هستند که در خدمت توسعه کشور هستند. با این شرایط باید دید شرکتها به عنوان بنگاه‌های اقتصادی تا چه حد دوام می اورند و چه وقت ناچار به حذف نیروها و تعدیل هستند. بیکار شدن این نیروها باری بر روی دوش دولت خواهد بود و نرخ بیکاری و تبعات آن را بالا خواهد برد و در نهایت هم این نیروها از کشور مهاجرت می کنند. هیچ شرکتی دوست ندارد نیروی انسانی خود را که به یک داشته ارزشمند برای سازمان به حساب می آید از دست بدهد.

گذشته از اینها تاثیر فناوری اطلاعات بر امروز کشور تنها همین نیست. آموزش آنلاین که در این شرایط یک ضرورت است بر بستر فناوری ممکن شده خرید آنلاین، برگزاری جلسات آنلاین و تاکسی های اینترنتی که اشتغال زیادی ایجاد کرده است بدون زیرساخت سخت افزاری ممکن نیست.

این آسیب ها ممکن است کوتاه مدت دیده شود اما باید منتظر تبعات بلند مدت آن هم باشیم چون همانطور که گفتم بازار قطعا با کمبود مواجه می شود و به شدت آشفته خواهد شد. شرکت ها آسیب زیادی خواهند دید و این آسیب تنها بر شرکت های سخت افزاری نیست بلکه نرم افزاری ها هم به مشکل بر خواهند خورد. زیرساخت‌های بانکداری هم از این آسیب ها در امان نیستند تصور کنید بانکداری الکترونیک بدون تجهیزات لازم با چه مشکلاتی مواجه می شود.»

«وقتی ما با نامه ای مواجه می شویم واردات، CPU، سرور، لپ تاپ، تبلت، استوریج، هارد دیسک، روتر را ممنوع می کند احساس می کنیم موضوع جنبه شوخی پیدا کرده است. وقتی چنین کاری انجام می شود فقط امیدواریم این یک اشتباه بوده که به زودی برطرف شود. وگرنه همه می دانید ما تولید کنند سرور و لپ‌تاپ نیستیم. اگر می خواهیم این ها را مونتاژ کنیم هم باید قطعات را وارد کنیم و کشور ما هنوز به مرحله تولید این قطعات نرسیده. ما امیدواریم که روزی به لبه تکنولوژی دنیا برسیم اما در سالی که با این بحران شروع شده و به دنبال جهش تولید هم هستیم این بخشنامه ها تنها باعث توقف کار فعالان این حوزه و بیکاری افراد زیادی می شود.»

توسلی در مورد فعایت های کمیسیون و سازمان در این حوزه می گوید:« کمیسیون سخت افزار پیش از مذاکراتی کرده توانسته ایم ددر زمینه تعرفه مذاکراتی انجام بدهیم و موفق هم بوده ایم. نیاز داریم در دولت به این دانش برسیم که تجهیزات سخت افزاری چیستند و چه اهمیتی دارند. ضمن اینکه امیدواریم و حامی این هستیم که شرکت های داخلی بتوانند تولید داشته باشند اما باید بدانیم این تجهیزات چیستند و چه اهمیتی دارند و چه قدر امکان تولید آنها در کشور وجود دارد.»

« فکر می کنم باید جلساتی داشته باشیم و از بزرگان حوزه و به خصوص از وزارت ارتباطات کمک بگیریم خود شخص وزیر اشراف خوبی به این موضوع دارد و فکر می کنم می توانیم از این طریق با مذاکره با وزارت صنعت به نتایج خوبی برسیم. صدور این نامه ها و بخشنامه های بحث برانگیز تنها باعث ایجاد رانت می شود و این موضوع می تواند پیشرفت و توسعه کشور را با مشکل مواجه می کند. شرکت های سخت افزاری پابه پای بخش های دیگر در حال خدمت به کشور هستند و می توانیم ارزش افزوده زیادی ایجاد کنیم. ضمن اینکه پس از بحران کرونا دنیا با سرعت به سمت انقلاب صنعتی چهارم حرکت خواهد کرد و تجهیزات هوش مصنوعی و غیره خواهان زیادی پیدا می کنند و نباید بیش از این از قافله تکنولوژی روز دنیا عقب بمانیم.»