شنود از طریق چیپ در گذرنامه‌ها، شیطنت فضای مجازی است

شنود از طریق چیپ در گذرنامه‌ها، شیطنت فضای مجازی است

رئیس پلیس گذرنامه نیروی انتظامی اعلام کرد شنود اطلاعات افراد از طریق کار گذاشتن تراشه یا چیپ در گذنامه‌ها شیطنت در فضای مجازی است. چندی پیش کلیپی در فضای مجازی دست به دست می شد که در ظاهر نشان می دهد در داخل جلد پاسپورت‌ها یک چیپ کار گذاشته شده و ادعا می شود برای شناسایی اتباع ایرانیدر سفرها و حتی شنود اطلاعات موبایل ها به کار می رود.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از ایرنا؛ سرهنگ صادق رضا دوست در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا در این زمینه گفت: انتشار این موضوع حدود دو سال گذشته مطرح شد و یکی از رسانه های مکتوبه به طور کامل به آن پرداخت و شفاف سازی لازم صورت گرفت.

وی ادامه داد: ایران جز کشور ایکائو است و همه کشورهای عضو آن ملزم شده اند تا تراشه ای را در گذرنامه به کار ببرند، موضوع چیپ همان تراشه است که اطلاعات شخصی افراد به نوعی در داخل این تراشه نصب شده و بر روی جلد گذرنامه مشخص است و هیچ گونه اقدام پنهانی در این زمینه وجود ندارد.

سرهنگ رضا دوست افزود: همه گذرنامه های الکترونیکی و بیومتریک یعنی هر دو نسل گذرنامه ها در ایران صادر می شود و آنچه تحت عنوان وجود جی پی اس در گذرنامه ها اشاره شده است، نیاز به ذخیره نیرو و باتری دارد و از آن جایی که عمر گذرنامه ها ۵ ساله است چگونه چنین چیزی ممکن است که یک چیپ ۵ سال باتری در خود ذخیره کند؟ بنابراین این فرضیسه مردود است

رئیس پلیس گذرنامه نیروی انتطامی اضافه کرد: این تراشه در واقع به منظور ایمن سازی پاسپورت ها انجام تعبیه شده است و به همکاران مرزی ما کمک می کند تا اطلاعات فردی را مورد بررسی قرار داده تا جعلی صورت نگیرد و با دستگاه پاسپورت خوان در مبادی ورودی و خروجی به راحتی بتوان گذرنامه ها را کنترل کرد و این امر نشان می دهد که فلان گذرنامه اصیل است یا خیر؟ یا این گذرنامه مربوط به دارنده آن است یا خیر؟ این تکنولوژی سبب می شود تا گذرنامه از دسترس غیر خارج باشد.

رضادوست در این ارتباط که گفته می شود از طریق این تراشه، صاحبان گذرنامه شنود می شوند، گفت: این تراشه ها اصلا چنین عملکردی ندارند چرا که  از نظر علمی و فناوری چنین تکنلوژی وجود ندارد، انتشار این مساله در فضای مجازی از سوی افراد غیر مطلع و ناآگاه دنبال می شود و در واقع می توان، گفت،  شیطنت فضای مجازی است در حالی که این مساله دو سال پیش نیز مطرح شد و شفاف سازی لازم در این زمینه صورت گرفت.

به گفته وی این تکنولوژی در واقع به معنای هوشمند سازی پلیس و در راستای توسعه فناوری است و برای ایمنی گذرنامه ها انجام می شود براین اساس باید نسبت به نصب این تراشه در گذرنامه افتخار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *