نتایج در این بخش نمایش داده می شود

هشدار احتمال سرقت اطلاعات بانکی کاربران در کافی نت‌ها

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا؛ سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا از سرقت اطلاعات کاربران در برخی از کافی‌نت‌ها خبر داد و گفت: استفاده از سیستم های عمومی و بخصوص کافی‌نت‌ها می‌تواند زمینه سرقت اطلاعات بانکی کاربران را فراهم آورد.

ایشان تصریح‌کرد: احتمال نصب کی‌لاگر بر روی سیستم‌های موجود در کافی‌نت‌ها و سایر سیستم های عمومی وجود دارد.

وی در توضیح افزود: کی‌لاگر یک قطعه سخت افزاری است که در محل اتصال کیس به صفحه کلید قرار می‌گیرد که کلیدهای فشرده‌ شده بر روی صفحه کلید را در حافظه خود ذخیره و در فرصتی مناسب در اختیار مجرمان قرار می دهد (یا به صورت آنلاین ارسال خواهد شد و یا به صورت دستی در اختیار مجرم قرار خواهد گرفت)، از این طریق می‌توان، اطلاعات تایپ شده کاربران از قبیل رمزهای عبور آن‌ها را سرقت نمود. البته نمونه نرم افزاری کی‌لاگر نیز وجود دارد که به عنوان یک بدافزار به سیستم قربانیان نقوذ کرده و اهداف مجرمانه خود را دنبال می کند.

سرهنگ رجبی به شهروندان توصیه کرد:
۱- حتماً به هنگام کار در کافی‌نت‌ها محل اتصال صفحه کلید به کیس را بررسی کنند تا سخت افزار کی‌لاگر و یا ابزاری مشکوک در این محل نصب نشده باشد.

۲- به هیچ عنوان دوربین‌های مدار بسته در کافی‌نت‌ها نباید بر روی صفحه کلید کاربران تنظیم شده باشند.

۳- به هنگام وارد کردن اطلاعات بانکی کسی نباید صفحه کلید آنها را رویت کند.

۴- اگر به اجبار مجبور به انجام عملیات بانکی در کافی‌نت‌ها شدید حتما از صفحه کلیدهای مجازی ارائه شده توسط سایت استفاده کنید. (صفحه کلیدهایی که سایت های معتبر در اختیار کاربر قرار می دهند یا با تایپ کردن عبارت osk در قسمتrun)