نتایج در این بخش نمایش داده می شود

تشخیص وب‌سایت‌های جعلی و تقلبی

کارت اعتباری

البرز فاوا نیوز، رعایت موارد امنیتی در سیستم‌های خانگی و سازمان و ادارات دولتی،تغییر دوره‌ای گذر واژه سیستم‌ها به منظور جلوگیری از سوءاستفاده مجرمان از مواردی است که هرگز نبایدفراموش کنید . برای ایمن ماندن از گزند سارقان اطلاعات توصیه‌های زیر را در این زمینه جدی بگیرید:

 

 

۱. نام دامنه

خیلی از وبسایت‌های جعلی از نام‌های دامنه‌ای شبیه به نام دامنه وب‌سایت اصلی استفاده می‌کنند.

 

۲. عدم وجود اطلاعات تماس

در صورتی که در وب‌سایتی صفحه تماس با ما وجود نداشته باشد یا این صفحه وجود داشته باشد اما فقط یک فرم تماس در آن قرار گرفته باشد، این مورد یک نشانه قوی از جعلی بودن آن وب‌سایت است. هر کمپانی که محصولات یا خدماتی را ارائه می‌کند، حتماً یک موقعیت جغرافیایی مشخص و یک شماره تلفن و ایمیل برای تماس دارد. در صورت عدم وجود هر یک از این اطلاعات، به احتمال زیاد این وب‌سایت تقلبی قصد دریافت اطلاعات مهم شما را دارد. در ادامه تصویری از یک وب‌سایت تقلبی را مشاهده می‌کنید که هیچ اطلاعاتی برای تماس با کمپانی در آن وجود ندارد.

 

 

 ۳. گرامر و املاء را با دقت چک کنید (بیشتر در مورد سایت‌های انگلیسی زبان)

اگر یک وب‌سایت جعلی بخواهد خودش را به جای یک وب‌سایت اصلی تجاری جا بزند، معمولا از متن انگلیسی استفاده می‌کند اما در چنین وب‌سایت‌هایی اشتباهات گرامری و املایی شدید و قابل توجهی دیده می‌شوند. اکثر این اشتباهات برای کسی که به زبان انگلیسی تسلط دارد مشهود است بنابراین وجود اشتباهات گرامری یا املایی یک شاخص قوی از جعلی بودن وب‌سایت است.

 

۴. نام وب‌سایت را در WHOIS چک کنید

برای این که متوجه شوید نام دامنه متعلق به چه کسی است از https:‎//www.webnames.ca/whois استفاده کنید. نتیجه این جستجو شرکت ثبت کننده وب‌سایت (شرکتی که آن دامنه را خریداری کرده)، زمان ایجاد وب‌سایت، زمان انقضای وب‌سایت و اطلاعات تماس را به شما اعلام می‌کند. هر چند در وبسایت‌های جعلی اطلاعات تماس ذکر نمی شوند اما برای مثال مورد بررسی، ما با جستجو در WHOIS متوجه شدیم که این دامنه متعلق به یک کمپانی در چین است نه کمپانی اصلی در امریکا. یکی دیگر از موارد مهم، طول مدت زمان ایجاد آن دامنه است. در صورتیکه از ساخت این وب‌سایت بیشتر از ۱ سال نمی گذرد، در این صورت آن وب‌سایت به احتمال زیاد جعلی است. در این مثال که یک وب‌سایت جعلی کاربران را از طریق تبلیغات فیسبوک به یک وب‌سایت جعلی هدایت می‌کند، مشاهده می‌کنید که وب‌سایت جعلی مورد نظر کمتر از ۴ روز پیش ساخته شده است.

۵. اطلاعات تماس را تست کنید

اگر اطلاعات تماس در وب‌سایت مورد بررسی قرار دارد، سعی کنید با آن شماره تماس گرفته یا به آدرس ذکر شده ایمیلی ارسال کنید. در صورتی که به یک سیستم صوتی اتوماتیک هدایت شدید، شماره تلفن ذکر شده در شبکه وجود نداشت، کسی طی ساعات کاری به شما پاسخ نداد یا به هر دلیل دیگری موفق به برقراری تماس نشدید در این صورت باید مراقب باشید.

 

۶. بررسی کنید که صفحات لاگین، ایجاد اکانت و پرداخت، ایمن باشند

خیلی از وبسایت‌های تقلبی یا جعلی زحمت خرید مجوز SSL ‪(Secure Sockets Layer) را به خودشان نمی‌دهند. مجوزهای SSL در مواقعی که شما قصد ارسال اطلاعات حساس‌تان را دارید (مثلا هنگام ایجاد اکانت یا ارسال اطلاعات پرداخت)، این انتقال را به صورت امن انجام داده و در مقابل هزینه‌ای را دریافت می‌کنند. معمولا سایت‌های تقلبی و جعلی در اکثر مواقع زحمت تهیه مجوز SSL را به خودشان نمی دهند چون ممکن است چنین سایت‌هایی به دلیل گزارش جعلی بودن در عرض چند ماه کاملا از دسترس خارج شوند. اگر وب‌سایتی مجاز و امن باشد، در کنار آدرس وب‌سایت عبارت HTTPS و آیکن قفل را مشاهده می‌کنید.

 

7. نام دامنه را در گوگل بررسی کنید

اگر نام دامنه را در گوگل تایپ کنید، در صورت واقعی بودن آن سایت باید در سایت‌های دیگر لینک آن سایت وجود داشته باشد. اگر فقط نام دامنه ظاهر شد و هیچ نتیجه دیگری برای آن دامنه نمایان نشد، در این صورت آن وب‌سایت کاملا مشکوک است.

 

BBB .‎8 را چک کنید

به وب‌سایت Better Business Bureau رفته و بررسی کنید که آیا نظراتی درباره آن سایت وجود دارد یا خیر. خرید کردن از وب‌سایتی که نظرات خوبی درباره آن درج شده یا هیچ نظری درباره آن درج نشده بهتر از سایتی است که نظر کاربران درباره آن منفی است. پس مراقب باشید.

 

9. نظرات سایر افراد را بررسی کنید

نام دامنه و بعد از آن کلمه “reviews” یا “نظرات کاربران” را در یک موتور جستجو تایپ کنید. در حالت ایده آل نتیجه جستجوی شما حاوی تجربیات سایر کاربران درباره آن محصول خواهد بود. اگر نظرات مشتریان درباره آن محصول منفی است در این صورت باید از خرید در چنین وب‌سایتی جدا خودداری کنید.

قربانی کلاهبرداری شدن هرگز تجربه خوشایندی نیست. برای محافظت از خودتان در فضای آنلاین و کسب بهترین تجربه در خرید، نکات ذکر شده را به خاطر داشته باشید. اگر وب‌سایتی که مشاهده می‌کنید به نظر مشکوک می‌رسد بهتر است قبل از تصمیم‌گیری و یا اقدام به خرید، کمی درباره آن تحقیق و بررسی کنید.

 

 

 

 

 

منبع: پایگاه اطلا‌ع‌رسانی پلیس فتا