نتایج در این بخش نمایش داده می شود

رونمایی اپل از تراشه ۵ نانومتری A14 Bionic

رونمایی اپل از تراشه ۵ نانومتری A14 Bionic

ساعاتی قبل اپل در جریان مراسم Time Flies از تراشه ۵ نانومتری A14 Bionic رونمایی کرد که برای نخستین بار همراه با نسل جدید آیپد ایر به دست کاربران می‌رسد. باید خاطرنشان کنیم معمولا جدیدترین تراشه پرچم‌دار اپل در کنار آیفون‌های جدید معرفی می‌شود ولی حالا این تراشه زودتر از خانواده آیفون ۱۲ معرفی شده است.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از دیجی کالا؛ A14 Bionic نخستین تراشه ۵ نانومتری جهان محسوب می‌شود و از ۱۱٫۸ میلیارد ترانزیستور بهره می‌برد که ۴۰ درصد بیشتر از نسل قبلی این تراشه به حساب می‌آید. به گفته اپل، این تراشه قادر به پردازش حداکثر ۱۱ تریلیون عملیات در ثانیه است. از دیگر ویژگی‌های این تراشه می‌توانیم به بخش پردازش عصبی ۱۶ هسته‌ای اشاره کنیم که می‌تواند پردازش‌های مربوط به یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی را با سرعت بیشتری انجام دهد.

این تراشه دارای پردازنده ۶ هسته‌ای و پردازنده گرافیکی ۴ هسته‌ای است و در کمال تعجب اپل به جای مقایسه با نسل قبلی، آن را با تراشه A12 مقایسه کرده است. در هر صورت این تراشه در مقایسه با A12 از ۴۰ عملکرد بهتر در زمینه‌ی پردازنده و ۳۰ درصد توان بیشتر در زمینه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی بهره می‌برد. اما با مقایسه A13 و A12، می‌توانیم تخمین بزنیم که جدیدترین تراشه پرچم‌دار اپل نسبت به نسل قبلی در زمینه‌ی پردازنده و پردازنده گرافیکی به ترتیب ۱۷ و ۸ درصد عملکرد بهتری به ارمغان می‌آورد.

رونمایی اپل از تراشه ۵ نانومتری A14 Bionic

از طرف دیگر باید به کاهش مصرف باتری هم اشاره کنیم که این موضوع تا حد زیادی به بهره‌گیری از فناوری ساخت ۵ نانومتری برمی‌گردد. به گفته اپل، آیپد ایر ۴ مجهز به این تراشه مانند نسل قبلی از عمر باتری ۱۰ ساعته بهره می‌برد. در هر صورت برای اظهارنظر دقیق‌تر مربوط به قدرت این تراشه، باید توان آن بررسی گسترده شود تا ببینیم نسبت به نسل قبلی و البته رقبا چه حرفی برای گفتن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *